YKS Sosyal Bilimler-1 Nedir?

Çıkmış Soru ve Cevaplar
Kasım 20, 2017

YKS Sosyal Bilimler-1 Nedir?


Bu yazımızda YKS Sosyal Bilimler-1 hakkında bilgi vereceğiz. Yakın zamanda üniversiteye geçiş sınavları olan YGS ve LYS kaldırıldı yerine TYT ve YKS geldi. Yeni gelen bu sistemlerin sürekli güncellenmesi adayların kafasını karıştırdı. O halde gelin sistemin en son kısmını inceleyelim. Yapılan son açıklamalara göre YKS Eşit Ağırlık Puan Türünü etkileyen testler:

  • YKS Matematik Testi
  • YKS Edebiyat – Sosyal Bilimler 1 Testi

YKS Eşit Ağırlık Ders Dağılımları

Eşit Ağırlık ile tercih yapmak isteyen adayların 40 Matematik ve 40 Edebiyat – Sosyal Bilimler-1 olmak üzere toplam 80 soru çözmeleri gerekmektedir.

Matematik Testi:toplam 40 sorudan oluşmakta ve ortalama olarak 8-10 arası geometri sorusu sorulması beklenmektedir. Geri kalan 30-32 arası soru ise LYS Matematik yani 11. Sınıf ve 12. sınıf Matematik müfredatından sorulacaktır.

Edebiyat – Sosyal Bilimler-1: Bu testte 40 soru sorulmaktadır. Bu 40 sorunun 24 tanesi Edebiyat, 10 tanesi Tarih-1 ve 6 Tanesi Coğrafya-1 konularından oluşmaktadır. Bize en çok gelen sorulardan bir tanesi ise Bu testte ki Coğrafya-1 ve Tarih-1 sorularının sözel alanda ki Coğrafya-2 ve Tarih-2 sorularıyla arasında ne fark olduğuydu. Bu testler arasında pek bir fark olduğu söylenemez. İlk oturum olan TYT‘de 5 soru Coğrafya, 5 Soru Tarih dersinden sorulmaktadır. TYT‘de sorulan bu sorular 9. ve 10. Sınıf müfredatından sorulmaktadır. İkinci oturum olan YKS‘de ki Coğrafya-1, Tarih-1, Coğrafya-2 ve Tarih-2 soruları ise 9,10,11 ve 12. Sınıf müfredatından sorulmaktadır.

Sonuç Olarak:Sadece ilk oturuma girip, önlisans yani 2 yıllık bir bölüme gitmek isteyen adayların sadece 9. ve 10 sınıf Coğrafya-Tarih konularını çalışmaları yeterli olacaktır. 2. oturumda Sözel veya Eşit Ağırlık puan türünden tercih yapacak adayların ise o halde 9, 10, 11 ve 12. sınıf Coğrafya-Tarih konularını çalışması gerekmektedir.


YKS Sosyal Bilimler-1 Nedir?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemiz Yenileniyor. Bazı Dökümanlar çalışmayabilir. En kısa sürede ayarlanacaktır.
24 Haziran 2018
Üye Griiş Paneli

Üye OlŞifremi Unuttum
%d blogcu bunu beğendi: