Tercihte en önemli cümle: Ne iş olsa yapmam

Çıkmış Soru ve Cevaplar
Temmuz 28, 2017

Tercihte en önemli cümle: Ne iş olsa yapmam


Bilgiyi Bizimle Paylaşan – fuat – Teşekkürler


öğrenciler üniversite giriş sınavlarına hazırlanırken, sınavın kendisi o kadar önemli hale geliyor ya da getiriliyor ki gençler hangi programlarda okumak istediklerine karar vermeden, üniversiteler ve programlar hakkında nerdeyse hiçbir sey bilmeden kendilerini tercih döneminin içinde buluyorlar. Bir önceki yılın puanları ve sıraları içinde kayboluyor, kendi isteklerini, beklentilerini hayallerini tamamen unutuyorlar. Okan Üniversitesi Aday Iliskileri Müdürü ve Egitim Uzmanı Servet Gülsün Sirin “Isteklerinize, yeteneklerinize, uygun isler yapabilmek için ‘Ne is olsa yapmam’ demekle ise baslamalı” dedi. Sirin dogru tercihte bulunmak için ögrencilere söyle bir yol haritası önerdi: -“Kazanamazsam ne yaparım?” sorusu yerine “Neden kazanmalıyım?” sorusunu sormakla ilk adımı atın. Neden üniversite egitimi almak istediginizi bilin. -Yeteneklerinizi objektif degerlendirin. Bu konuda ne mütevazı olmalı ne de gerçeklikten uzaklasmayın. -Tercihler öncelikle istek sırasına göre yapılmalı. Ondan sonra sıralamayla o yıl o programa yerlesen son ögrencinin sıralaması karsılastırılarak mantıklı bir dizgede olup olmadıgı kontrol edilmeli. -Popüleri degil yeteneklerinizin oldugu alanları seçin. Üniversite tercihlerinde yapılan en önemli yanlıs, popüler olanı seçmek. Çok büyük bir çogunluk yeteneklerine uygun olup olmadıgına bakmaksızın, bölümle ilgili hiç fikir sahibi olmadan popüler oldugu için tercih ediyor. -Ikinci büyük yanlıs ‘Puanım ziyan olmasın’ diye istemedigi bir programı yazmak. Bir programı sadece üniversite adı için seçenler var. Önce program sonra üniversite seçilmeli.

Adaylara toplamda 24 tercih hakkı verilecek. Tercih işlemi için belirtilen son gün ve saate kadar internet ortamında tercih listesinde değişiklik yapabilir. Kayıt hakkı kazandığınız programı sonradan değiştirmeniz mümkün değil

Puanı belli olmayan bölümler ya yeni açılmıştır, ya ismi değişmiştir, ya da puan türü değişmiştir. Yeni açılmış bir bölüm tercihlerinde; aynı ildeki üniversitelerle karşılaştırıp onların puanları ve yüzdelik dilimleri dikkate alınmalı.


Yemek Tarifi Sayfamız : TarifDergisi.Com


Facebook Sayfamıza Abone Olmayı Unutmayın >>> Tıkla

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemiz Yenileniyor. Bazı Dökümanlar çalışmayabilir. En kısa sürede ayarlanacaktır.
24 Haziran 2018
Üye Griiş Paneli

Üye OlŞifremi Unuttum
%d blogcu bunu beğendi: