Sınav Kaygısı Nedir?

Çıkmış Soru ve Cevaplar
Ağustos 16, 2017

Sınav Kaygısı Nedir?Sınav kaygısı kavramı; LYS, KPSS, DGS gibi sınavların hayatımızın büyük bir kısmını meşgul etmesi veya diğer bir ifadeyle hayatımızı ipotek altına alması ile literatürümüze girmiş bir kavramdır.

 

Sınav Kaygısı Nedir?

 

Sınav kaygısı nedir? sorusunu konumuzun ayrıntılarının daha iyi anlaşılacağı kanaatiyle tanımlamak gerekirse sınav kaygısı, herhangi bir sınava giren adayların içinde bulunduğu psikolojik gerginlik duygusudur. Böyle bir duygu taşıyan bireyler çalışma sürecinde edindikleri bilgileri gereği gibi sınavda gösteremez ve kendilerinden bekledikleri başarıyı elde edemezler.

 

 

Sınav kaygısı nedir?, diye sorduğumuzda söz konusu durum adayların sınavlara yükledikleri anlamlar, sınavla ilgili zihinde oluşturulan abartılı imaj, sınav sonrası beklentilerin yüksek olması ve sınav sonrasındaki kazanımlara verilen önem gibi konular ile ilgilidir. Sınav kaygısı taşıyan insanlar kendilerini, sanki girecekleri sınav olumsuz neticelenecekmiş gibi sıkıntı içinde hissederler.

 

 

Sınav kaygısı nedir? sorusunu düşündüğümüzde konunun bir de velilere bakan tarafı vardır. LYS, KPSS, DGS gibi sınavların sebep olduğu kaygı hali sadece öğrenciyi değil öğrencinin velisini de olumsuz yönde etkileyen bir duygu durum halidir. Konunun tek yönlü değil çift yönlü değerlendirilmesi kişileri daha sağlıklı kararlar almaya sevk eder.

 

 

Sınav Kaygısı Belirtileri Nelerdir?

Sınav kaygısı belirtileri olarak bunalım hali, tedirginlik, çalışma isteksizliği, başarısızlık korkusu, uyku düzeninde bozukluk, dikkat ve özgüven eksikliği, kendini yetersiz görme, mide bulantısı, karın ağrısı, iştahsızlık, aşırı yeme, titreme hissi, terleme gibi bedensel ve ruhsal değişiklikler söylenebilir.

 

 

Sınava girecek kişi sınav kaygısı belirtileri arasından  herhangi birini hissediyorsa veya çevresindekiler aday üzerinde bu belirtileri görüyorsa bu durumun çalışma sürecini aksatacak sınav kaygısı ile ilgili değişiklikler olduğunun bilinciyle hareket etmelidir.

 

 

Bahsi geçen sınav kaygısı belirtilerinden biri veya birkaçının hissedilmesi adayın profesyonel yardım alması için yeterli bulgulardır. Adayın en kısa zamanda konuyla ilgili psikolojik destek alması elzemdir. Aksi halde ruhsal ve bedensel bozuklukların görmezden gelinmesi veya üstünün örtülmesi sebebiyle adayın başarısız bir sınav sonucuyla yüzleşmesi kaçınılmaz olur.

 

 

Sınav Kaygısının Öğrenci Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

 

Sınav kaygısının öğrenci üzerindeki etkilerini maddeler halinde ifade edelim.

 

Bilişsel Etkiler

 

 1. Dikkat dağınıklığı
 2. Öğrendiklerini kullanamama
 3. Okuduğunu anlayamama
 4. Düşünceleri organize etmede güçlük
 5. Sınavın içeriğine değil kendisine odaklanma
 6. Yaşama sevinci kırıklığı
 7. Öğrenci farkında olmadan davranışlarını kontrol edemez hale gelir.

 

Sınav kaygısının öğrenci üzerindeki etkileri konusunun öğrencinin beden sağlığı ile ilgisi de vardır.

 

Bedensel Etkiler

 

 1. Fiziksel rahatsızlıklar
 2. İştahsızlık ve zayıflama
 3. Öğrencinin bedenine zarar verme eğilimi

 

 

Sınav Kaygısının Veli Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

 

Sınav kaygısını sadece öğrenciler cihetinden değerlendirmek yanlış bir tutum olur. Çünkü sınav kaygısı sadece öğrenciyi etkilemez. Aynı zamanda öğrencinin anne ve babasını yani velisini de etkiler. Bu yüzden konu her iki cihetten ele alınmalı çözüm yolları da yine aynı şekilde belirlenmelidir. Öyleyse sınav kaygısının veli üzerindeki etkileri nelerdir? sorusunu şöyle cevaplarız.

 

 1. Öğrenci LYS ve KPSS sınavlarına hazırlanırken veya girecekken bu stresi onunla birlikte velisi de yaşar.
 2. Velinin sınav kaygısı o kadar ki bazen öğrenciden fazla olup öğrenciyi olumsuz yönde etkiler.
 3. Meslek seçimine müdahil olurlar. Veliler öğrencinin kapasitesini gözardı ederek öğrenci yerine sınav sonucuna dair beklenti belirler. Öğrenciye sorulmadan edinilen bu beklenti öğrenciyi huzursuz eder.
 4. Velinin aşırı kontrolcü yapısı öğrenci üzerinde bunaltıcı baskıya sebep olur. Başarı için takınan bu tavırlar çocuğu hiç istenmeyen sonuç olan başarısızlığa sürükler.
 5. Öğrenciye akıl verme eğilimine girerler.
 6. Aileler öğrenci uğruna yapılmış fedakarlıkları onun başına kakabilirler.

 

 

Sınav Kaygısını Ortadan Kaldırmak İçin Yapılması Gerekenler

 

 1. LYS, KPSS, DGS gibi sınavların sınav kaygısı için yapılması gerekenler öğrenci ve velileri ile birlikte belirlenmelidir.
 2. Öğrencinin yakın çevresinin konuya yaklaşımı hayati önem taşır. Bu yüzden velilerin sınav kaygısı için bilinçlenmesi lüks değil bir gerekliliktir.
 3. Sınavın her şey olmadığı, sonuç ne olursa olsun öğrencinin veli için değerli olduğu gibi olumlu telkinlerin verilmesi ihmal edilmemelidir.
 4. Öğrenci düzenli ve kendisine uygun çalışma disiplinine girmelidir. Plansız ve yetersiz çalışma kaygıyı arttırır.
 5. Sınav kaygısı için yapılması gerekenler ile ilgili farklı stratejiler uygulanır. En sağlıklı yöntem bu konuyu geciktirmeden bir uzmana danışmaktır.

Sınav Kaygısı Nedir?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemiz Yenileniyor. Bazı Dökümanlar çalışmayabilir. En kısa sürede ayarlanacaktır.
24 Haziran 2018
Üye Griiş Paneli

Üye OlŞifremi Unuttum
istanbul escort
%d blogcu bunu beğendi: