Meslek Seçimi, Hayat Seçimi !

Çıkmış Soru ve Cevaplar
Kasım 21, 2017

Meslek Seçimi, Hayat Seçimi !


Bilgiyi Bizimle Paylaşan – Mustafa Akyüz – Teşekkürler


Meslek Seçimi, Hayat Seçimi !

Numan ÇETİN – Psikolojik Danışman

Değerli arkadaşlar,

Üniversitelerin en temel işlevi mesleki bilgilerle bizi donanımlı hale getirerek meslek sahibi yapmaktır. Ülkemizdeki üniversitelere öğrenci alınırken dikkate alınan tek kriter sınavlarda aldığımız puanlar. Peki bu puanlar size uygun mesleği seçmede yeterli mi? Tabi ki hayır.

Bir mesleğini icra ederken ilgimizin ve yeteneğimizin de olması gerekiyor. Bunlar olmadığı zaman yaptığı işten zevk almayan, dolayısıyla hayatından memnun olmayan bireyler ortaya çıkmaktadır. Sevgili üniversite adayı arkadaşım, bütün bunları şunun için söylüyorum. Bir mesleğin toplum tarafından oluşturulan statüsü, geliri fazla olabilir. Bu senin de o meslekte başarılı ve mutlu olacağın anlamına gelmez. Hepimiz yaradılış olarak farklı özelliklere sahip kişileriz. Kendi özelliklerimizi ve mesleklerin özelliklerini tanıyıp bu özellikleri karşılaştırarak o doğrultuda meslek seçimimizi yapmamız gerekiyor.

Üniversite hayatı meslek hayatınızın ilk basamağını oluşturmaktadır. Üniversite kazanıp bölümünden memnun olmayan, yanlış bölümde okuduğunu düşünen binlerce insan var. Önemli olan hata yaptıktan sonra pişman olmak değil, başkalarının yaptığı hatalardan ders çıkartıp hata yapmamak. Üniversite sınavından sonra tercih yapılırken düşülen en çok hatalardan biri de alınan puana göre tercih yapılmasıdır. Kendi özelliklerini, ilgi ve yeteneklerini dikkate almadan sadece puana göre tercih yapmanın yanlışlarına yazının ilk bölümünde değindik. Üniversite tercihiniz aslında meslek tercihinizdir. Hayatımızın bu önemli tercihini şansa bırakmayalım. Kendi özelliklerimize uygun bölümlerde okuyup sevdiğimiz mesleği icra edelim. Mutlu ve huzurlu hayatın sırlarını arıyorsak işte size bir sır.

DOĞRU MESLEĞİ SEÇ!

Bu yazımızı da okuyun:

YKS Sosyal ve Türkçe Neti Nasıl Arttırılır ?


Yemek Tarifi Sayfamız : TarifDergisi.Com


Facebook Sayfamıza Abone Olmayı Unutmayın >>> Tıkla

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemiz Yenileniyor. Bazı Dökümanlar çalışmayabilir. En kısa sürede ayarlanacaktır.
24 Haziran 2018
Üye Griiş Paneli

Üye OlŞifremi Unuttum
%d blogcu bunu beğendi: