İşte yeni üniversiteye giriş sistemi

Çıkmış Soru ve Cevaplar
Ekim 21, 2017

İşte yeni üniversiteye giriş sistemi


Bilgiyi Bizimle Paylaşan – Çıkmış Soru ve Cevaplar – Teşekkürler


Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, üniversiteye giriş sistemine ilişkin açıklamalarda bulunuyor. YÖK Başkanı Saraç’ın, 26 Eylül tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış töreninde konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamalara dair düzenlemeleri kamuoyu ile paylaştığı toplantıda şu açıklamaları yaptı:

YENİ ADI YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI

Sınav iki oturumdan oluşacak. İlk oturum Temel Yeterlilik Testinde Türkçe ve Temel Matematik sorularından oluşacak. Sorular Milli Eğitim Bakanlığı ortak müfredatından sorulacak. 40 Türkçe, 40 Matematik sorusu sorulacak. Aynı oranda Temel Yeterlilik Testi (TYT) Puanını oluşturacak. Tüm adayların bu sınava katılması şart.

Bu test adayların yükseköğretime giriş baraj puanlarını belirleyecek. Bir önlisans programına yerleşebilmesi için Temel Yeterlilik Testi baraj puanı 150 olacak. Temel Yeterlilik Testi Puanı en az 150 olan adaylar özel yetenek puanlarıyla tercih yapabilecek. Lisans için ise 180.

BİR SONRAKİ YIL DA GEÇERLİ OLACAK

Temel Yeterlilik Testi puanı 200 ve üzeri olanların sınav puanı adaylar istedikleri taktirde bir sonraki yıl da geçerli olacak. Diyelim ki aday ikinci sene sınava girdi ve daha düşük bir puan aldı. Bu durumda bir önceki yıl puanı da geçerli olacakİkinci oturum yine bir Cumartesi öğleden sonra yapılacak. Türk Dili ve Edebiyatı- Coğrafta-1, Sosyal Bilimler, Matematik, Fen Bilimleri testi 40’ar sorudan oluşacak. Oturumların süresi geçmiş yıllardaki uygulamalar ve adaylarımızın sınav stresi yaşamamaları hususu göz önüne alınarak, eğitimbilimciler ve psikologlardan alınan görüşlerle desteklenerek de belli olacak.

BARAJ ŞARTI DEVAM EDECEK

Belli programlar için başarı sıralaması şartına devam edilecek.. Aynı şekilde meslek lisesi ve engelli adaylar için uygulanan ek puan uygulamalarına da devam edilecek.

SINAVLAR TEK HAFTA SONUNDA TAMAMLANACAK:

Şu anda iki aşamalı sistem var. Sınavların biri mart diğeri haziran ayında. 5 gün sürüyor. 4 aya yayılan bu durum var. Sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitireceğiz.

PUAN TÜRLERİ AZALACAK:

18 puan türü var. Bu programların aradığı nitelikler açsından önemli işlev görüyor ama bu kadar puan türü süreci yöneltilmez kılıyor. Bazı programlar için aday havuzunu daraltıyor. Bazı puan türleri arasında akademik farklılık yok. Dil puanı hariç 3 puan türü olacak.

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS)

BİRİNCİ OTURUM :

  1. CUMARTESİ GÜNÜ SABAH

-TEMEL YETERLİLİK TESTİ ( TÜKÇE VE TEMEL MATEMATİK )

-SÖZEL VE SAYISAL BECERİLERİNİN ÖLÇÜLMESİ

İKİNCİ OTURUM:

  1. CUMARTESİ GÜNÜ ÖĞLENDEN SONRA

-TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI-COĞRAFYA

-SOSYAL BİLİMLER

-MATEMATİK

-FEN BİLİMLERİ


Yemek Tarifi Sayfamız : TarifDergisi.Com


Facebook Sayfamıza Abone Olmayı Unutmayın >>> Tıkla

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemiz Yenileniyor. Bazı Dökümanlar çalışmayabilir. En kısa sürede ayarlanacaktır.
24 Haziran 2018
Üye Griiş Paneli

Üye OlŞifremi Unuttum
istanbul escort
%d blogcu bunu beğendi: