Ehliyet Sınav Sorularına Hazırlık Aşamaları Ve Soruların İçerikleri

Çıkmış Sorular
Ocak 13, 2017
Ehliyet sınav soruları

Ehliyet Sınav Sorularına Hazırlık Aşamaları Ve Soruların İçerikleri

 

Ehliyet Alabilmek İçin Girilen Sınav Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Ehliyet, günümüzde herkesin mutlaka alması gereken ve gündelik hayatın vazgeçilmez belgelerinden biridir. Ehliyet alabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ehliyet sınavına girmek ve ehliyet sınav soruları için gereken puanı almak şartı vardır. Aksi halde direksiyon sınavına girmeye hak kazanamaz ve ehliyet alamazsınız. Ehliyet sınavını geçtiğiniz takdirde ise birçok kez direksiyona girme hakkı elde edeceğiniz için çok büyük bir şansa sahip olursunuz.

 

Bu açıdan ehliyet sınav soruları hakkında geniş bir bilgiye ve içeriklere hakim olmanız gerekmektedir. Öncelikle bilmeniz gereken bu sorular herkesin yapabileceği ve her kesimden kişiye hitap eden tarzda hazırlanmış olan sorulardır.

 

Sınavda Yer Alan Soru Dağılımı, Sınavın Amacı, Düzeni ve Uygulanma Tekniği

 

Sınavda kaç soru sorulmaktadır? Sınavda size sorulan 50 tane soru yer almaktadır ve bu 50 soru içerinden 70 puan almanız gerekir. 70 puan alarak başarılı olabilmeniz için en az 35 soruya cevap vermeniz gerekmektedir. Yani her sorunun değeri 2 puan olup en az 35 soru yaparak 70 puana ulaşmalısınız. Bu göründüğü gibi zor bir olay değildir çünkü 15 tane yanlış cevap verseniz bile sınavdan başarılı sayılacaksınız. Ayrıca yanlış cevaplarınız dikkate alınmadığı için istediğiniz kadar soruyu gönül rahatlığıyla yanıtlayabilirsiniz.

 

Ehliyet sınav soruları için hazırlık aşamasında yapmanız gerekenlerin başında mutlaka konuları tekrar etmeniz gelmektedir. Zor bir sınav olmasa bile hazırlıksız gidenlerin çoğu başarısız olarak sınavdan kalmaktadır. Sınavdan kalarak hem zamanınızı hem de haklarınızı dolduracağınız için maddi ve manevi olarak zarar görürsünüz. Bu durumda kalmamak için konulara göz atın, soruları çözün, bilmediğiniz yerleri araştırın ve bilgiler edinin.

 

Ehliyet Yazılı Sınavını Geçmeniz İçin Yapmanız Gerekenler ve Tavsiyeler

 

Ehliyet almada ilk adım olan yazılı sınav kısmını başarılı bir çalışma ile en olumlu şekilde atlatabilir ve sadece direksiyon sınavına konsantre olmaya başlarsınız. Ehliyet sınavına nasıl hazırlanabilirim? Ehliyet sınav soruları için hazırlık aşamasında en büyük yardımcınız geçmiş dönemde yapılan ehliyet sınavları olacaktır çünkü benzer sorular sıklıkla gelmektedir. Aynı soru gelmese bile benzer nitelikte bir soru her zaman karşınıza çıkmakta ve geçmiş dönemlerdeki sorular içerisinden bunları hatırlayabilirsiniz. Geçmiş dönemdeki soruları incelerken mutlaka cevaplara bakmadan önce soruları çözerek kendinizi sınayın ve hangi seviyede olduğunuzu test etmiş olun. Bu sizin işinize fazlasıyla yarayacak ve size çok büyük artılar kazandıracak bir yöntemdir.

 

Sınavda Yer Alan Konular, İçerik ve Hazırlanma Sürecinde Yapmanız Gerekenler

 

Sınavda yer alan konular nelerdir? Sınavda yer alan konular arasında ilk yardım bilgisi, trafik ve çevre bilgisi, motor ve araç tekniği bilgisi alanlarından oluşturulmuş 50 tane soru yer almaktadır. Bazı ehliyet sınav soruları mantığa ve düşünmeye dayalı olurken, özellikle motor soruları bilgiye dayalı olarak sorulmaktadır. Bu açıdan hem mantığınızı hem de bilginizi kullanmanız gerekmektedir ki başarılı olabilesiniz.

 

Ehliyet sınav soruları için belirlenmiş olan bu konulara sürücü kursunun size verdiği kitapçıktan ulaşabileceğiniz gibi kurstaki derslere katılarak da öğrenebilirsiniz. Bu konular içerisinden en zorlanılan konu motor ve araç bilgisi olduğu için buna özellikle önem vermeniz gerekmektedir. Ancak motor sorularını yanlış yapıp diğer soruları doğru yaptığınız takdirde bile sınavı kazanabileceğiniz için bu konuyu fazla dert etmeyin.

 

Ehliyet sınav soruları 12 ilk yardım, 23 trafik sorusu, 6 trafik adabı ve 9 motor sorusundan oluşmakta olup süreniz 60 dakikadır. Sınavdan iyi bir puan almak için bolca soru çözün ve size verilen kitapçıktan konuları en azından bir kez okuyun. Geçmiş dönemde sorulan ehliyet sınav soruları mutlaka çözülmeli ve incelenmeli. Ehliyet almak istiyorsanız bu ayrıntılara dikkat ederek ehliyet sınav soruları hakkında bilgili olun ve hepinize başarılar dilerim.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemiz Yenileniyor. Bazı Dökümanlar çalışmayabilir. En kısa sürede ayarlanacaktır.
24 Haziran 2018
Üye Griiş Paneli

Üye OlŞifremi Unuttum
istanbul escort
%d blogcu bunu beğendi: