Ata Aöf Sınav Takvimi

Çıkmış Sorular
Kasım 30, 2017
ataaof-vinav-takvimi

ataaof-vinav-takvimi

ATA AÖF Akademik Sınav Takvimi 2020 – Vize, Final ve Bütünleme

2019 – 2020 ATA AÖF SINAV TAKVİMİ

2019 – 2020 Eğitim ve Öğretim Yılında Atatürk Üniversitesi ATO AÖF Sınav Takvimi ve Akademik Takvim aşağıdaki gibidir:

 

2019 ATA AOF GÜZ DÖNEMİ VİZE, FİNAL, BÜTÜNLEME SINAV TARİHLERİ

 • Vize Sınavları (Ara Sınavları) : 16 Kasım – 17 Kasım 2019
 • Final Sınavları (Yarı Yıl Sonu) : 28 Aralık – 29 Aralık 2019
 • Bütünleme Sınavları: 01- 02 Şubat 2020

 

2020 ATA AOF BAHAR DÖNEMİ VİZE, FİNAL, BÜTÜNLEME SINAV TARİHLERİ

 • Vize Sınavları (Ara Sınavları) : 28 Mart – 29 Mart 2020
 • Final Sınavları (Yarı Yıl Sonu) : 16 Mayıs – 17 Mayıs 2020
 • Bütünleme Sınavları: 27 Haziran – 28 Haziran 2020

 

2020 ATA AÖF 3 DERS SINAV TARİHLERİ NE ZAMAN?

3 Ders sınavına sadece mezun olmak için 3 dersi kalan öğrenciler başvuru yapabilir. Örneğin, son sınıfınızda bütün derslerinizi verdiniz ve sadece 3 yada daha az sayıda dersiniz kaldı (2 yada 1 ders olabilir). Bu öğrencilerimize 3 ders sınav hakkı tanınmıştır.  4 Ders ve daha fazla dersi kalan bir öğrenci bu haktan yararlanamaz.

 • 3 Ders Sınav Tarihi : 25 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleşecektir.

 

ATA AÖF VİZE SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Bu yılın ilk sınavları 16 – 17 Kasım 2019 tarihlerinde yapılacaktır. Sonuçlar ise sınavdan yaklaşık 10 gün sonra açıklanmaktadır. Sınav sonuçlarının açıklanmasını bu sayfamızdan en güncel şekilde takip edebilirsiniz.

 

ATA AOF SINAV MERKEZİ TERCİHİ VE SINAV YERİ DEĞİŞİKLİĞİ

Bu işlemi Üniversitenin OBS sayfası üzerinden yapabilirsiniz.  OBİS sistemi üzerinden kayıt işlemini yaptırırken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan bir tanesi de sınav merkezi tercihidir. Bu konuda sistem size iki sınav merkezi tercihi hakkı tanımaktadır. Tercihinizi yaparken muhakkak sınava gireceğiniz tarihlerde bulunduğunuz adrese göre seçiniz.

NOT: Her sınav döneminden önce Üniversitenin hak tanıdığı süreler içinde Sınav Merkezinizi değiştirme hakkına sahipsiniz. Örneğin sınavlarınızın yapılacağı tarihte başka bir ilde bulunacaksınız. Size tanınan süre içinde sınav merkezi tercihinizi güncellerseniz eğer sınav merkeziniz değişecektir.

 

ATA AOF’DE VİZEDEN VE FİNALDEN KAÇ PUAN ALSAM GEÇERİM

Maalesef Ülkemizde Üniversite okumak ve diploma almak çok kolay. Açık Öğretim sistemleri de bu süreci daha da kolaylaştırmıştır. Uygulanan sınav sisteminde Çan Eğrisine benzer bir sınav sistemi olduğu için sizin başarınızı belirleyen husus diğer öğrencilerin başarısızlığıdır.

Dolayısı ile siz çok az net çıkarmış olsanız dahi başka öğrencilerden dolayı başarılı sayılıyorsunuz.

Gel gelelim başlıkta belirttiğimiz “Ata aof vize ve finalden kaç puan almam gerekir” sorusunun cevabına: Vizeden ve finalden alacağınız not ortalaması 35 üzerinden olan herkes maalesef geçiyor. Tabi bu ortalama bir rakam. Bu rakam 45, 50 dahi olabilir. Ancak o kadar başarısız bir durum söz konusu ki, çok düşük puanları alanlar dahi geçiyor.

Vizeden alacağınız notun yüzde 30’u, finalden alacağınız notun ise yüzde 70 ‘i geçerli.

 

ATA AÖF SINAVLARINA NASIL ÇALIŞMALIYIM?

Bu konuda sizlere önereceğimiz en kestirme yol çıkmış soruları iki defa çözerek sınava girmenizdir. Yaptığımız analizlerde çıkmış soruları bir kez dahi dikkatli bir şekilde çözen bir öğrenci çok kolay bir şekilde gerçekte hiç bir şey öğrenmeden bütün dersleri geçebiliyor. Çünkü maalesef her sene benzer soruları sorup duruyorlar. Gelen tepkiler üzerine bir önceki yılda çıkan sorular azaltılmış olsa da bir sınavda çıkan sorular bütün yıllara yayılan şekilde sorulmaktadır.

Yani kısaca sevgili öğrenciler, bir önceki yıllarda çıkan soruları bence çözerek sınava girmeniz yeterli. Ancak hiçbir şey öğrenmeden mezun olacaksınız. Ayrıca bu şekilde derece yapmanız mümkün değildir. Çok yüksek puan ile mezun olmak istiyorsanız ders çalışmak zorundasınız.

 

ATA AÖF Sınav Sistemi Nasıl?

Sınavlar  bir vize, bir final ve bir bütünleme sınavından oluşur.

 • Öğrenciler kayıt yaptırdıkları programın tüm derslerine kaydolmuş fakat bu derslerden FF almışlarsa mezun olamazlar.

 

ATA AÖF Geçme Notu Kaç?

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nden mezun olabilmek için Ağırlıklı Genel Not Ortalamasının (AGNO) en az 2,00 olması ve hiçbir dersin FF gelmemiş olması gerekmektedir. Dönem not ortalamalarına göre;

 • 3,00 – 3,49 puan alan öğrencilere onur belgesi,
 • 3,50 – 4,00 puan alan öğrencilere ise yüksek onur belgesi verilir.

Notları arasında FF olan ya da herhangi bir sorun nedeniyle disipline giden öğrencilere AGNO puanları yüksek olsa bile onur belgesi ya da yüksek onur belgesi verilmez.

Açıköğretim Fakültesi sınavlarında pek çok fakültede olduğu gibi harflere dayalı bir sistem uygulanmaktadır. Buna göre AÖF puanlama sistemi şu şekildedir:

 • AA (4,00): 84 – 100 puan (geçer)
 • AB (3,70): 77 – 83 puan (geçer)
 • BA (3,30): 71 – 76 puan (geçer)
 • BB (3,0): 66 – 70 puan (geçer)
 • BC (2,70): 61 – 65 puan (geçer)
 • CB (2,30): 56 – 60 puan (geçer)
 • CC (2,0): 50 – 55 puan (geçer)
 • CD (1,70): 46 – 49 puan (ders ortalamasına bağlı olarak geçer)
 • DC (1,30): 40 – 45 puan (ders ortalamasına bağlı olarak geçer)
 • DD (1,0): 33 – 39 puan (ders ortalamasına bağlı olarak geçer)
 • FF (0,0): 0 – 32 puan (kalır)

 

Ders başarı notu nasıl hesaplanır?

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin ders başarı notları şu şekilde hesaplanmaktadır:

 • Ders başarı notu formülü: Vize notunun yüzde 30’u + final / bütünleme sınavı / üç ders sınav notunun yüzde 70’i ders başarı notuna eklenir.
 • Blok derslerde vizelerin yüzde 60’ı, final sınavı notunun ise yüzde 40’ı başarı notuna eklenir. Blok dersler için bütünleme sınavı yapılmamaktadır.
 • Öğrenciler vizelere ve diğer sınavlara online olarak katılım gösterirlerse vizelerin yüzde 20’si ve diğer sınavların yüzde 80’i ders başarı puanına eklenir. Her sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Geçerli notu alan öğrenciler derslerini verebilir ve mezun olabilirler.

 

Örnek verecek olursak;

 • Öğrenci vize sınavından 100 alırsa: 100 x (30/100) = 30 puan
 • Final sınavından 30 alırsa: 30 x (70/100) = 21 puan alır.
 • Toplamda 30 + 21 = 51 puan eder. Sisteme göre 51 puan CC’ye denk gelmektedir. Bu durumda öğrenci dersten geçer. Eğer öğrencinin final ve vize notları puanı toplamı CD, DC veya DD olsaydı o derse ait başarı oranına bakılarak öğrencinin dersten geçip geçmeyeceği anlaşılabilir.
 • Aynı derse ait başarı oranı yüksekse, öğrencinin dersten kalma ihtimali artar. Eğer diğer öğrenciler de dersten düşük not aldıysa ve ders başarı ortalaması düşükse, çan eğrisi sistemine göre dersi verme olasılığı artar.

 

ATA AÖF Sınava Giriş Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

Öğrenciler sınava giriş belgelerini Öğrenci Bilgi Sistemi olan obs.atauni.edu.tr adresine giriş yaparak alabilirler. Sisteme girebilmek için kullanıcı adları/T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini bilmeleri yeterlidir.

 

ATA AÖF Sınav Yerini Nasıl Değiştiririm?

Öğrenciler OBS üzerinden hangi ilde sınava gireceklerini tercih edebilirler. Sınav yerini tercih tarihleri arasında hiçbir seçim yapmayan öğrenciler, daha önceki sınavda hangi merkezi seçmişlerse orada sınava girerler. Hiçbir ili tercih etmeyen öğrenciler ise ikamet ettikleri ilde sınava girerler. Sınav yerini değiştirmek isteyen öğrenciler bir sonraki sınava kadar beklemek zorundadırlar.

Vorbeugende maßnahmen coaching hausarbeit wichtig sind eine gesunde lebensweise und die einhaltung der hygienebedingungen.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sitemiz Yenileniyor. Bazı Dökümanlar çalışmayabilir. En kısa sürede ayarlanacaktır.
20 Haziran 2020
Üye Griiş Paneli

Üye OlŞifremi Unuttum