Aşçılık

Çıkmış Sorular
Aralık 8, 2016
Aşçılık

Aşçılık Çıkmıs Soru Ve Cevapları aşağıda yıl bazında listelenmiştir.
Aşçılık Çıkmış Soru ve Cevapları İndirmek İstediğiniz Alan İçin Lütfen Aşağıdaki bağlantılara Tıklayınız

AÖF Çıkmış Soru ve Cevapları
AÖF( Açık öğretim fakültesi sınavı) normal olarak üniversite eğitimini tamamlayamayan adayların evde derslerine hazırlanarak belli zamanlarda sınavlara girmesiyle tamamladıkları yükseköğretimdir. Bunun için de üniversite sınavına katılarak bu bölümü tercih etmeliyiz. Artık açık öğretim fakültesi ikinci bir üniversiteyi okumak isteyenler tarafından da çok tercih edilmeye başlandı. Barajı geçen birçok kişi bu bölümü rahatlıkla kazansa da bazı bölümleri ciddi anlamda zor ve planlı çalışmadan geçilebilecek gibi değildir. Açık öğretim sınavı için adaylar geçmiş yıllardaki çıkmış soruların cevapları incelenerek sınav soruları hakkında bilgi edinilebilir.

AÖF Aşçılık Bölümü Sınavına Hazırlık İçin Tüm Soruları İnceleyin
AÖF Aşçılık Bölümü sınavına girmek isteyen adaylar sınav hakkında bilgi edinmek için daha önceki çıkmış soru ve cevap anahtarları incelenerek gireceğiniz sınavlarda size kaynaklık edebilir. Sınav soruları ve içeriği hakkında böylece daha çok bilgi edinebilirsiniz.
AÖF Aşçılık Bölümü Sınavına Girecek Adaylar
AÖF Aşçılık Bölümü sınavına girecek adaylar tarafından çıkmış sorular incelenip görüldükten sonra kendilerini değerlendirme imkanı sağlayabilirler. Sınav için gereken ön çalışma yapıldıktan sonra ve gereken belgeler ile birlikte sınava girmek için hazırlanılır. Bu sınav dan başarılı olmak için daha önceki yılların soru şekilleri hakkında iyice inceleme yapılır, testler çözülür ve eksik konular tamamlanır.

 Aşçılık

Programın Amaçları

Aşçılık Önlisans Programı turizm endüstrisinde özellikle gastronomi alanında mutfak, servis, yönetim ve insan ilişkileri konuları başta olmak üzere gerekli bilgi ve becerilere sahip nitelikli çalışan kazandırmayı, bu alanda yenilikleri takip edebilecek kişiler yetiştirmeyi ve bu alanda ihtiyaç duyulan insan kaynağını yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Programa Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Aşçılık Önlisans Programına kayıt olmanın pek çok yolu bulunmaktadır. Bu programa kayıt olabilmek için kayıt türleri ve koşullarını anlatan Nasıl Öğrenci Olabilirim? sayfasını inceleyebilirsiniz.

I.YARIYIL (Güz Dönemi)
Ders KoduDers AdıZorunlu/SeçmeliTeorik/UygulamaAKTS
GKA105UGıda MevzuatiZorunlu3+04.0
İLT101UBireyler Arası İletişimZorunlu3+04.0
İŞL107UGENEL İŞLETMEZorunlu3+05.0
KOİ303UTURİSTİK ALANLARDA MEKAN TASARIMIZorunlu3+05.0
MUH101UGenel MuhasebeZorunlu3+04.0
SOS109UTURİZM SOSYOLOJİSİZorunlu3+05.0
 –Yabancı Dil 1 İçin Aşağıdan SeçinizZorunlu0+03.0
Toplam30
*Yabancı Dil 1 Dersi: Yeni kayıt aşamasında tercih edilen ALM101U ALMANCA I, FRA101U FRANSIZCA I ya da ING101U İNGİLİZCE I derslerinden bir tanesidir.
II.YARIYIL (Bahar Dönemi)
Ders KoduDers AdıZorunlu/SeçmeliTeorik/UygulamaAKTS
AŞÇ102UGastronomi TarihiZorunlu3+03.0
AŞÇ104UBeslenmenin Temel İlkeleriZorunlu3+03.0
GKA106UBesin Güvenliği ve HijyenZorunlu3+04.0
HİT102UHALKLA İLİŞKİLERZorunlu3+04.0
İŞL108UGirişimcilikZorunlu3+04.0
PZL302USATIŞ TEKNİKLERİZorunlu3+04.0
SOS320USOSYAL DAVRANIŞ VE PROTOKOLZorunlu3+05.0
 –Yabancı Dil 2 Aşağıdan Lütfen SeçinizZorunlu0+03.0
Toplam30
**Yabancı Dil 2 Dersi: Yeni kayıt aşamasında tercih edilen ALM102U ALMANCA II, FRA102U FRANSIZCA II ya da ING102U İNGİLİZCE II derslerinden bir tanesidir.
III.YARIYIL (Güz Dönemi)
Ders KoduDers AdıZorunlu/SeçmeliTeorik/UygulamaAKTS
AŞÇ201UTürk Mutfak KültürüZorunlu3+03.0
AŞÇ203UDünya Mutfakları IZorunlu3+04.0
AŞÇ205UTemel Mutfak TeknikleriZorunlu3+04.0
AŞÇ207UGıda CoğrafyasıZorunlu3+04.0
AŞÇ209UGastronomi ve MedyaZorunlu3+04.0
KOİ409UYiyecek İçecek YönetimiZorunlu3+05.0
TAR201UAtatürk İlkeleri ve inkılap Tarihi 1Zorunlu3+03.0
TÜR201UTürk Dili 1Zorunlu3+03.0
Toplam30
IV.YARIYIL (Bahar Dönemi)
Ders KoduDers AdıZorunlu/SeçmeliTeorik/UygulamaAKTS
AŞÇ202UOsmanlı MutfağıZorunlu3+04.0
AŞÇ204UYöresel MutfaklarZorunlu3+04.0
AŞÇ206UDünya Mutfakları IIZorunlu3+04.0
AŞÇ208UMutfak Hizmetleri YönetimiZorunlu3+04.0
AŞÇ210Uİçecek BilgisiZorunlu3+04.0
AŞÇ212UMenü YönetimiZorunlu3+04.0
TAR202UAtatürk İlkeleri ve inkılap Tarihi 2Zorunlu3+03.0
TÜR202UTürk Dili 2Zorunlu3+03.0
Toplam30

Sınavların Değerlendirilmesi ve Ders Geçme

Sınavların değerlendirilmesi ve ders geçme sistemi Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği ile bu yönetmeliğin verdiği yetkiye istinaden hazırlanan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Uygulama Esasları ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esaslarına göre belirlenir.

Sınavlar sayfasından;

  • Sınavların nasıl yapıldığı ve organizasyonu,
  • Sınavların hangi tarihlerde yapılacağı,
  • Sınava girmek için gerekli belgeleri ve sınavda uyulacak kuralların neler olduğu,
  • Sınav süreleri,
  • Sınavda sorulan sorular ve cevapların yayınlanması,
  • Sınav sonuçlarının ilan edilmesi,
  • Sınav sonuçlarına yapılacak itirazlar

hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca, sınavların değerlendirilmesinde kullanılan yöntemleri bilmek ve derslerinizden nasıl geçebileceğinizi öğrenmek için Öğrenci Değerlendirme Sistemi sayfasından bilgi edinebilirsiniz.

Mezuniyet Koşulları

Aşçılık Önlisans Programında 120 AKTS kredilik ders alıp, tüm dersleri başarı ile tamamlayan FF, YZ, DZ notu olmayan, Genel Not Ortalaması (GNO) en az 2,00 olan ve diğer yükümlülükleri yerine getiren öğrenciler mezun olabilirler. Bu kredilerin altında eksik kredi ile mezun olunamaz.

Aşçılık Önlisans Programında mezuniyet koşullarını yerine getiren öğrenciler, “Açıköğretim Fakültesi Aşçılık Önlisans Programı Diploması” alırlar.

Dikey Geçiş Olanakları

Aşçılık Önlisans Programından mezun olan öğrencilerin, örgün öğretim ya da açıköğretim lisans programlarının 5. yarıyılından lisans öğrenimine devam edebilmeleri için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmeleri gerekmektedir.

Bu programdan mezun olan öğrenciler, dikey geçiş kapsamında başvurabilecekleri lisans programlarını, bu programların koşullarını ve bu programlara alınacak öğrenci sayılarını gösteren 2017 Meslek Yüksekokulları İle Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Kılavuzu’ndan detaylı bilgiye ulaşabilirler. Bu kılavuzda, adayların nasıl başvurabilecekleri, lisans programı tercihlerini nasıl yapacakları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme işlemleri, meslek yüksekokulu müdürlükleri ve açıköğretim önlisans programlarının bağlı olduğu birimlerce yürütülecek işlemlerle ilgili ilke ve kurallar yer almaktadır.

İş Olanakları

Aşçılık Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, turizm endüstrisinde konaklama, yiyecek-içecek, banket ve endüstriyel yemek hazırlama işletmelerinin mutfak ve servis başta olmak üzere ilgili birimlerinde çalışma olanağına sahip olabilmektedirler. Ayrıca programı başarı ile tamamlayan mezunlar ayrıca özel ya da devlet kurumlarının mutfak ve yiyecek-içecek ile ilgili birimlerinde çalışma imkânına sahiplerdir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemiz Yenileniyor. Bazı Dökümanlar çalışmayabilir. En kısa sürede ayarlanacaktır.
24 Haziran 2018
Üye Griiş Paneli

Üye OlŞifremi Unuttum
%d blogcu bunu beğendi: