Aöf Sınav Sonuçları Öğrenme

Aöf Sınav Sonuçları Öğrenme

Açıköğretim fakültesi milyona ulaşmış olan öğrenci sayısı ile Türkiye’nin en kalabalık üniversitelerinden biridir. Dışardan eğitim veren açıköğretim fakültesine üye olan binlerce kişi normal üniversite gibi ara sınav ve final sınavlarına girmektedir. Öğrenciler girdikleri sınavlar sonucunda başarılı oldukları takdirde diplomalarını alarak mezun olmaktadır. Öğrencilerin kayıt işlemleri, kitap dağıtım işlemleri ve diploma alım işlemlerini her il merkezinde bulunan açıköğretim fakültesi şubelerinden yapmaktadır. Küçük şehirlerde bir büyükşehirlerde birden fazla olan açıköğretim şubeleri öğrencilerin işlemlerini yürütmektedir. Açıköğretim fakültesi öğrencileri ya da kayıt yaptırmak isteyenlerin aklında bazı sorular bulunmaktadır. Aöf sonuçları ne zaman yapılır? Aöf kayıt yaptırma nasıl olur? Aöf sınav sonuçları nereden öğrenilebilir? Soruları öğrencilerin genelde aklında olan sorulardır.

AÖF SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

           Aöf sonuçları sınav yapıldıktan 20 gün sonra açıklanır. Eskişehir Anadolu Üniversitesine bağlı açıköğretim fakültesi kendi çıkarmış olduğu yönetmelik ile sınav sonuçlarının açıklanmasında 20 günlük bir süre zarfı koymuştur. Aöf sonuçları sınav yapıldığı tarihten 20 gün sonra öğrenilebilir. Üniversitenin merkez numarası arandığı takdirde yine aynı cevap alınacaktır. Görevli sınav sonuçlarının açıklanması için 20 gün sürelerinin bulunduğunu beyan etmektedir. Üniversiteye kayıtlı öğrenci sayısının fazla olması sebebi ile sınav sonuçlarının okunması ve açıklanması 20 günü bulmaktadır. Üniversite sınav tarihinden sonra en hızlı şekilde sınav sonuçlarını okuyarak öğrencilere duyurmaktadır. Sınav tarihleri her yılbaşında üniversite tarafından belirlenen akademik takvimde belirtilir. Akademik takvim üniversite tarafından çıkarılır. Sınav sonuçlarına itiraz etmek için öğrencilerin sınav açıklandığı tarihten sonra 5 gün süresi bulunmaktadır.

AÖF SONUÇLARI NEREDEN ÖĞRENİLEBİLİR?

           Aöf sonuçları öğrenciler tarafından portaldan öğrenilebilir. Aöf sınav sonuçları için okunduktan sonra öğrencilere özel portala yüklenmektedir. Açıklama talimatından sonra sınav sonuçlarının açıklandığı duyurulmaktadır. Öğrenciler kendilerine özel tahsis edilen şifreler ile açıköğretim fakültesi sistemine giriş yapabilir. Kayıt işleminden sonra öğrencilere portal şifresi ve kullanıcı adı verilir. Öğrencilere ait açıköğretim fakültesi sitesinde portal bulunur. Burada öğrenciler kendilerine ait sınav sonuçlarını, sınav giriş belgelerini ve diğer bilgilerini görebilir. Aöf sonuçları açıklanır açıklanmaz portala giriş yapan öğrenciler sınav sonuçlarını burada bulabilirler. Belirtilen tarihlerde yapılan aöf sonuçları ayrıca başka bir ortamda gösterilmez. Öğrenciler bu sonuçları portallarında görebilir.

AÖF SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYIN

AÖF KAYIT İŞLEMLERİ NASIL OLUR?

Açıköğretim fakültesine kayıt yaptırmak isteyenler için sınavlı ya da sınavsız bölümler bulunmaktadır. Sınav ile kayıt olmak istenen bölümler için lisans giriş sınavından yeterli puan alınması gerekir. Yeterli puan alındıktan sonra açıköğretim fakültesi tercih edilerek kayıt işlemi yaptırılabilir. Kayıt için sınavsız girilen bölümler içinde açıköğretim fakültesi bürolarına müracaat edilmesi yeterli olacaktır. İstenen belgeler tamamlandıktan sonra başvuru yapılabilir. Başvuru yapıldıktan sonra ve kayıt işlemi halledildikten sonra öğrenci olarak eğitime başlanabilir. Aöf kayıtları belirli dönemlerde yapılmaktadır. Genellikle eğitim öğretim yılı açılmadan belli bir süre önce kayıt işlemleri açılmaktadır. Bu sürede öğrenciler kayıtlarını yaptırarak açıköğretim fakültesinde eğitime başlayabilir.

Açıköğretim fakültesi Anadolu Üniversitesine bağlı bir bölümdür. Her yıl yüz binlerce kişi bu eğitim fakültesine kayıt yaptırmaktadır. Dört yıl eğitim süreli yüksek lisans ve iki yıl eğitim süreli ön lisans eğitimi veren üniversitenin birçok bölümü bulunmaktadır. İktisat, İşletme, Adalet Meslek Yüksek Okulu gibi bölümler bulunan açıköğretim fakültesinin akademik takvimi rektörlük tarafından belirlenerek yılbaşında yayınlanmaktadır. Her eğitim yılında iki adet ara sınav ve iki adet final sınavı yapılan açıköğretim fakültesinde bu sınavlardan başarılı olamayan öğrenciler için bütünleme sınavları da açılmaktadır. Mazeretsiz olarak sınava katılmayan öğrencilerin sınava tekrar katılma hakkı bulunmuyor.

%d blogcu bunu beğendi: