Aöf Başvuruları Nasıl Yapılır? Aöf Başvuru Tarihleri


Aöf Başvuruları Nasıl Yapılır? Aöf Başvuru Tarihleri

 

Aöf kayıtları başladı mı? Aöf kayıtları hangi tarihlerde yapılıyor? Aöf başvuru için gerekli belgeler nelerdir? Aöf başvuru nereden yapılıyor? Öğrenciler için kayıtlar ve başvuru hakkında merak edilen bütün bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

 

AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ KAYIT DÖNEMLERİ

 

Açıköğretim fakültesi toplamda 17 lisans bölümü ve 34 ön lisans bölümü ile öğrencilere eğitim veriyor. Her sene LYS sınavları sonrası aöf başvuru tarihleri belirlenmektedir. Yaklaşık olarak 1.400.000 öğrenciye eğitim veren açıköğretim fakültesi her sene yeni öğrencilere kayıt yapmaktadır. Yeni kayıt tarihleri ağustos ayının sonunda ve eylül ayının başında olmaktadır. Kayıt yenileme ise öğrencilerin her sene yaptıkları bir işlemdir. Eylül ayının sonundan ekim ayının ilk haftasına kadar kayıt yenileme yapmak mümkün. İkinci üniversiteye kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler ağustos ayının son günlerinden eylül ayının ilk haftasına kadar yapılmaktadır.

 

AÖF BAŞVURU NASIL YAPILIR?

 

Açıköğretim fakültesine kayıt yaptırmak isteyen adaylar http://aof.anadolu.edu.tr adresi üzerinden başvurularını yapacaktır. İnternet üzerinden aöf başvuru yapılması zorunludur. Eğer internet üzerinden başvuru yapılmaz ise öğrenci adaylarının kayıtları yapılmamaktadır. Öğrenci adaylarının başvurularını son güne bırakmaması daha faydalı olacaktır. Çünkü son güne bırakılan başvurular herhangi bir sorun nedeni ile yapılamaz ise aday aöf başvuru hakkını kaybetmektedir. İnternet kesintisi ve kayıt yaptırmayı unutma gibi bazı nedenlerden son gün başvuru yapılamaz ise öğrenci olarak kayıt yaptıramaz adaylar. İnternet üzerinden başvuru yapan adaylara aöf başvuru için gereken belgeler kayıt kılavuzunda belirtilmektedir. İnternet üzerinden başvuru konusunda ve kayıt kılavuzu konusunda belgelerin ne olduğunu öğrenmek isteyen adaylar www.anadolu.edu.tr/acikogretim adresine girerek bu bilgilere ulaşabilir.

 

MAZERET İLE GEÇ AÖF BAŞVURUSU YAPMA

 

Mazereti olan adaylar için aöf başvuru tarihi ileri bir tarihe ertelenebilmektedir. Genellikle eylül ayı içerisinde mazeretli aöf başvuru işlemi yapılabilmektedir. Kayıt işleminde mazeret tarihi geçirilmemelidir. Eğer son mazeret tarihinde aöf başvuru işlemi yapılmaz ise kayıt hakkı tamamen kaybolmuş olacağından aday öğrenci kaydı yaptıramaz. Fakülteye kayıt hakkını kaybeden öğrenciler tekrar kayıt için diğer kayıt dönemini yani öteki yılı beklemek zorunda kalacak. Öğrencilerin eksik belge götürme durumlarında da yine kayıt işlemleri yapılmayacaktır. Bu işlemlerin tamamlanarak kayıt işlemi yapılmaktadır. Aöf başvuru için gerekli belgeler nelerdir?

 

AÖF BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

 

           Aöf başvuru işlemleri için adayların gereken belgeleri toplaması gerekiyor. Bu belgeler Lise diplomasının asıl sureti, kimliğinin fotokopisi, 4,5*6 cantimetre ölçülerinde 12 adet fotoğraf, öğrenci katkı payı ödendiğine dair banka dekontu gerekmektedir. Aöf başvuru yapmak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler için istenen diğer belgeler sınav sonuç belgesi, lise diplomasının asıl sureti, aynı şekilde fotoğraf, katkı payı ödemesi dekontu gerekmektedir. Bu belgelerde değişiklik yapma hakkını açıköğretim fakültesi saklı tutmaktadır. Bu belgeler internet üzerinden kayıt kılavuzundan öğrenilebilir ayrıca. Belgelerden herhangi birini eksik yapan öğrencilerin kayıtları yapılmamaktadır.

 

AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ BAŞVURUSU NEREYE YAPILMAKTADIR?

 

Aöf başvuru işlemleri için gerekli belgeleri tamamlayan öğrenciler bağlı bulundukları yerdeki açıköğretim fakültesi bürosuna giderek kayıt için gerekli işlemleri yaptırabilmektedir. Öğrencilerin işlemleri tamamlamasının ardından kaydı yapılarak yeni eğitim öğretim döneminde eğitimine başlaması sağlanmaktadır. Daha sonra açıköğretim fakültesi tarafından öğrencilere öğrenci kimlik belgesi düzenlenerek gönderilmektedir. Bu kimlik belgesi açıköğretim fakültesi bürolarından alınacaktır. Öğrenciler sınavlara giderken bu kimlikleri yanında bulundurmak zorundadır. Aöf bürosu her il merkezinde bulunmaktadır. Büyükşehirlerde ise birden fazla açıköğretim fakültesi bürosu faaliyet göstermektedir. Nüfus yoğunluğuna göre büro sayısı artmaktadır. Öğrenciler tüm işlemlerini online olarak internet sitesi üzerinden ya da açıköğretim bürolarından yapabilirler.