AMAN DİKKAT !!! SÜRE 90 DK VE ZAMAN DARALIYOR

Çıkmış Soru ve Cevaplar
Ekim 24, 2017

AMAN DİKKAT !!! SÜRE 90 DK VE ZAMAN DARALIYOR


Bilgiyi Bizimle Paylaşan – Mehmet TOPLU – Teşekkürler


Kaç haftadır ha değişti ha değişecek derken nihayet yeni sistem netleşti. Her ne kadar kılavuz ÖSYM tarafından yayımlanmasa da hem YÖK başkanın açıklamaları hem de YÖK’ün sitesinde yayınladığı soru-cevap kısmı sistemin netleşmesi için büyük ölçüde yeterli oldu. Eğer sistem tekrar değişmezse taşlar yerine oturdu. Ama sistemin tamamını anlamak için kılavuz şart.

Yeni sistem beraberinde yeni değişiklikleri de getirdi. Bunların içinde en önemli ve dikkat edilmesi gereken değişiklik TYT sınavında 80 soru için 90 dakikalık süre verilmesi. Yani 1 soru, 1 dakika 1 saniye. Kaldı ki bu soruların çoğunluğu en baba paragraf soruları ve en yorumlayıcı problem sorularından oluşuyor. Burada öğrencilerin en çok zorlanacağı nokta soruyu yapmaktan ziyade soruyu verilen süre içerisinde yetiştirebilmek. Geçen hafta öğrencilerime yeni sistemin ilk sınavı olan TYT sınavını yaptık. Sınav sonrası atmosferin özeti şöyleydi:

  • Süre yetmedi
  • Tüm soruları yapabilirdim ama matematikten sadece 15 tane işaretledim.
  • OFF hocam bu ne ? Son 15 dk kala matematiğe geçtim.
  • Hocam lütfen ÖSYM ye bildirim süre çok az.

Gibi bir çok şikayet ve yakınma söylemi.

Bu sistemle anlaşıldı ki BİLGİ tek başına başarı için yeterli değil bunun yanında BECERİ de gerekiyor. Sınavda öğrencinin zaman problemine takılmaması için olabildiğince pratik ve soğukkanlı olması gerekiyor. (soğukkanlı diyorum çünkü acele etmek hata yaptırır) Bunun içinde öğrencinin yapması gereken her gün için paragraf sorusu çözmek ve bol bol soru çözerek pratik yapmaktır. Ve tabi soru çözerken süre tutmayı da ihmal etmemelidir.

Pratiklik sağlamanın en kolay yolu deneme çözmekten geçer. Ancak şu zamanki denemeler daha çok konu taramaya yönelik olmalıdır. Konu eksikleri kapatıldıktan sonra seri denemelerle pratiklik kazanılmalıdır. Bu şekilde zaman probleminin ortadan kalkacağını düşünüyorum.

NOT : KİTAP OKUMANIN YORUM GÜCÜNÜ ARTTIRMAYA FAYDASI VARDIR. PARAGRAF SORULARINI ÇÖZERKEN KOLAYLIK SAĞLAMASI İÇİN KİTAP OKUMAK ŞARTTIR.

 

MEHMET TOPLU

REHBER ÖĞRETMENİ 


Yemek Tarifi Sayfamız : TarifDergisi.Com


Facebook Sayfamıza Abone Olmayı Unutmayın >>> Tıkla

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemiz Yenileniyor. Bazı Dökümanlar çalışmayabilir. En kısa sürede ayarlanacaktır.
24 Haziran 2018
Üye Griiş Paneli

Üye OlŞifremi Unuttum
istanbul escort
%d blogcu bunu beğendi: