Acil Yardım ve Afet Yönetimi Lisans Tamamlama

Çıkmış Sorular
Ağustos 14, 2017
Acil Yardım ve Afet Yönetimi Lisans Tamamlama

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Lisans Tamamlama

Programın Seviyesi:
Lisans Tamamlama

Programın Süresi:
2 yıl

Programın Amacı :
Türkiye’nin afetler yönünden risk altında bulunması ve bu alandaki uzman yetersizliğinin karşılanması amacıyla ülke ve dünya sorunlarına duyarlı, mesleki ve etik ilkeleri benimsemiş, acil yardım ve afet yönetimi faaliyetlerini organize edecek bilgi ve beceriye sahip, girişimci, araştırmacı, analitik düşünce yapısına sahip, milli ve manevi değerlerine bağlı, liderlik vasfı olan bireysel ve toplumsal iletişim becerisine sahip, toplumla bütünleşmiş uzman bireyler yetiştirmektir.

Programın Kazanımları:
Programı başarı ile tamamlayan öğrenciler Acil Yardım ve Afet yönetimi alanında lisans derecesi alacaklardır. Acil yardım ve afet yönetimi alanında teorik bilgilerini pratik alanda uygulama becerisi kazanacak, risk altında karar verebilecek ve zaman odaklı problem çözme becerisi edinebileceklerdir. Etkili ve sağlıklı iletişimle kurum çalışmalarında iş birliği sağlayacak, grup içi ve gruplar arası takım çalışma becerisi ile sorunların çözümüne katkıda bulunacak ve uygulamalarında bilgiyi uzmanlık düzeyinde geliştireceklerdir. Programı tamamlayanlara Acil Yardım ve Afet Yöneticisi ünvanı verilir.

Programın İstihdam Alanları:
Bu programdan mezun olacak öğrenciler kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilme imkânı bulacaklardır. Özellikle bu alandan mezun öğrencilerin en büyük istihdam alanları; İl Afet ve Acil Durum Müdürlüklerinde, Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Müdürlüklerinde, Belediyelere bağlı itfaiye teşkilatlarında, Özel Sektör ve Sivil Toplum Örgütlerinde, Afet Yönetimiyle İlgili alanlarda, Üniversitelerde ilgili bölümlerde öğretim görevlisi olarak, uluslar arası kuruluşlarda afet yönetimiyle ilgili organizasyonlarda çalışma imkânı bulabilirler.

Programın Öğrenim Giderleri:
Programa yerleştirilen adaylar bahar ve güz yarıyılları başında (Akademik Takvimde belirlenen tarihler arasında) Öğrenim Giderlerini öderler.Öğrenim Gideri ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Programda Sınavlar
Ara, final ve bütünleme sınavları öğrenci yoğunluğuna bağlı olarak öğrencilerin tercihleri ve özel durumları göz önünde bulundurularak belirlenen sınav merkezlerinde hafta sonlarında ve yüz yüze oturumlar şeklinde gerçekleştirilmektedir. Sınavlara ilişkin detaylı bilgi için tıklayınız.

Programda Uygulama (Staj)
Programda uygulama (staj) etkinliği bulunmamaktadır.

Programa Yerleştirilme Şartları:
Bu programa daha önce yüksek öğretim kurumu sağlık alanı önlisans programından mezun olan öğrenciler yerleştirilmektedir.

Programa Öğrenci Kabul:
Daha Önce sağlık alanından mezun olan, yüksek öğretim kurumunun belirlemiş olduğu önlisans programlarından mezun öğrencilerin mezuniyet ortalamaları ve mezuniyet tarihleri dikkate alınarak kabul edilmektedir.

İkinci Üniversite Kabul Koşulları:
Programa İkinci Üniversite kapsamında öğrenci alınmamaktadır.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Lisans Tamamlama

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemiz Yenileniyor. Bazı Dökümanlar çalışmayabilir. En kısa sürede ayarlanacaktır.
24 Haziran 2018
Üye Griiş Paneli

Üye OlŞifremi Unuttum
%d blogcu bunu beğendi:

Tarif Dergisi