Açıköğretim Sınavsız İkinci Üniversitesi Kayıt Tarihleri

Çıkmış Sorular
Ocak 30, 2017

aof ikinci universite 2015 2016

İki veya dört yıllık örgün yükseköğretim programlarına kayıtlı öğrenciler ya da herhangi bir yükseköğretim programından mezun olmuş olan öğrenciler sınavsız ikinci üniversite için başvuru yapabilirler..


Sınavsız ikinci üniversite nedir? Anadolu Üniversite Sınavsız İkinci Üniversite Koşulları Nelerdir? Anadolu Üniversitesi Sınavsız İkinci Üniversite Kayıt Tarihleri Ne Zaman Başlıyor? Anadolu Üniversitesi Sınavsız İkinci Üniversitede Hangi Bölümler Var? 

Anadolu Üniversitesi – Sınavsız İkinci Üniversite Nedir ?

Anadolu Üniversitesi’nin, öğrencilere herhangi bir şart ya da sınav başarısı olmaksızın sunmuş olduğu bir ek meslek edinme ya da kariyer yapma fırsatı’dır.

Şuan da herhangi bir bölümden mezun olmuş ya da mezun olmak üzere olabilirsiniz. Peki istediğiniz bir bölümde misiniz? Okumuş olduğunuz bölüm gerçekten hayalini kurduğunuz bir alanda mı?  Ya da kendinizi geliştirmek, farklı iş kollarında bilgi edinmek ve bu edinilen bilgiyi iş hayatınız da kendi adınıza bir avantaja dönüştürmek istemez misiniz?

İşte tam bu nokta da Anadolu Üniversitesi Sınavsız İkinci Üniversite olanağı tüm sorularımıza cevap veriyor. Kısaca extra kariyer fırsatı diyebiliriz bunun için.

2015-2016 Öğretim Yılı İçin Planlanan İnternet Başvuru ve Kayıt Tarihleri
İnternet Başvuru Tarihi09 Eylül 2015 – 22 Eylül 2015
AÖF Bürosundan Kayıt Tarihi09 Eylül 2015 – 21 Eylül 2015
AÖF Bürosundan Mazeretli Kayıt Tarihi22 Eylül 2015

Adaylar, http://kayit.anadolu.edu.tr adresinde “İkinci Üniversite” bağlantısına tıklayarak internet başvurularını yapabilirler.

Anadolu Üniversitesi – Sınavsız İkinci Üniversite Başvuru Koşulları Nelerdir ?

– İki veya dört yıllık örgün yükseköğretim programlarına kayıtlı öğrenciler ya da herhangi bir yükseköğretim programından mezun olmuş olan öğrenciler, aynı alanda olmamak üzere Açıköğretimİktisat ve İşletmeFakültelerinin lisans bölümlerinden veya önlisans programlarından herhangi biri için başvuruda bulunabilme hakkına sahiptirler..

– ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan K.K.T.C.’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler de sınavsız üniversite kapsamında başvurabilirler.

– Yabancı Uyruklu Öğrenci Giriş Sınavı ile Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler de başvuruda bulunabilirler.

– Uyruğundan biri T.C. olup yurtdışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan denklik belgesi alanlar da başvurabilirler.

– Herhangi bir aöf bölümünden mezun olmuş olan kişiler başvuru hakkına sahiptirler.

 

Hangi Şartlar Altında Başvurum Kabul Edilmez ? 

– Herhangi bir örgün yükseköğretim kurumundan kaydı silinenler ile herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayanlar başvuru yapamazlar.

– Yurt dışı yükseköğretim kurumlarında halen kayıtlı olup uyruğundan biri T.C. olan öğrenciler de başvuru yapamazlar.

– Açıköğretimİktisat ve İşletme Fakültelerinde halen kayıtlı olanlar başvuru yapamazlar.

– Açıköğretim Fakülteleri dışında, başka bir üniversitede açık veya uzaktan eğitim sistemi ile öğrenim gören öğrenciler de aynı alanda olmamak üzere başvuru yapabilirler.

Anadolu Üniversitesi – Sınavsız İkinci Üniversite ve Askerlik Tecili ? 

Kısaca özetlemek gerekirse eğer, askerliğiniz örgün eğitimde ki durumunuza göre tecil ettirilebiliyor. Aöf ikinci üniversite kapsamında, ön lisans ya da lisans farketmeksizin askerliğinizi tecil ettiremiyorsunuz. Kayıt yaptırdğınız ikinci üniversite ile askerliğinizi tecil ettirebilmeniz için, örgün eğitimde bulunan kaydınızı aöf’e aldırmanız gerekiyor.

NOT: Konuya ilişkin daha detaylı ve doğru bilgi için lütfen bulunduğunuz şehirde ki açıköğretim bürosu ile irtibata geçiniz.

Açıköğretim’in bu konuyla alakalı açıklaması şu şekilde;

– Bir yükseköğretim programından mezun olan veya halen bir örgün yükseköğretim programında okuyanlardan açıköğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

– Örgün öğretim ile birlikte açıköğretim programına kaydolacak erkek öğrencilerin askerlik işlemleri, örgün öğretimdeki statülerine göre yapılır. Bu durumdaki öğrencilerin açıköğretim programlarına kaydolmaları, askerlik işlemleri ile ilgili herhangi bir hak sağlamaz. Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetinden yararlanırlar.

Anadolu Üniversitesi – Sınavsız İkinci Üniversite İle Hangi Bölümlere Başvurabilirim 

 

– Ön Lisans Bölümleri –  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– Lisans Bölümleri – 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*  Bu programlarda zorunlu staj uygulaması bulunmaktadır.
    
**  Bu bölümde isteğe bağlı staj uygulaması bulunmaktadır.

*** Açıköğretim Fakültesi Özel Güvenlik ve Koruma Önlisans Programına kayıt yaptıracak adaylar ayrıca “tam teşekküllü resmî bir hastaneden, bu mesleği yapmayı engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını, erkek adayların 1.75m’den, bayan adayların 1.65m’den kısa olmadığını belgeleyen sağlık kurulu raporu” ile “sabıka kayıtlarının olmadığını gösteren belge” lerini kayıt için AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir.

****  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Önlisans Programında zorunlu staj ve uygulama dersleri bulunmaktadır. Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Önlisans Programı”nda laboratuvar uygulama dersleri yaz aylarında Eskişehir’de yapılacaktır. Laboratuvar uygulamaları devam mecburiyeti olan zorunlu derslerdir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemiz Yenileniyor. Bazı Dökümanlar çalışmayabilir. En kısa sürede ayarlanacaktır.
24 Haziran 2018
Üye Griiş Paneli

Üye OlŞifremi Unuttum
%d blogcu bunu beğendi: