Açıköğretim Kolaylığı

Açıköğretim Kolaylığı

Çeşitli nedenlerden dolayı okuluna devam edemeyen, okula gidememiş kişiler için açıköğretim sistemi geliştirilmiştir. Açıköğretim sistemi sayesinde ilkokuldan yüksek lisansa kadar eksik kalan eğitimlerinizi rahat bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Açıköğretim İle Eğitim Kolaylığından Mutlaka Faydalanın!

Açıköğretim sayesinde eğitiminize kolayca devam edebilirsiniz. Tamamlayamadığınız ilkokul, ortaokul ve lise öğreniminiz açıköğretim sayesinde kısa sürede bitebilir. Ev hanımları ve çalışan kişiler için büyük bir fırsat olan açıköğretim ile mutlaka eğitiminizi tamamlamalısınız. Böylece eğitim seviyenizi arttırabilirsiniz. İş ararken, ehliyet alırken çok daha avantajlı olacaksınız.

Maddi sebeplerden dolayı üniversiteye gidemiyorsanız, çalışmak zorundaysanız, askerliğinizi tecil ettirmek istiyorsanız, örgün olarak üniversiteye gitmek için zamanınız yoksa açıköğretimle üniversite okuyabilirsiniz. Okula gitmeden sadece sınavlara çalışarak siz de üniversiteli olabilirsiniz. Mezun olduktan sonra tüm üniversite mezunlarıyla aynı haklara sahip olup çok daha kolay bir şekilde iş bulabilirsiniz. Aynı zamanda eğer örgün eğitimde üniversite okuyorsanız açıköğretim sayesinde ikinci üniversitenizi okuyabilir ve iki üniversite mezunu olabilirsiniz. Yüksek lisans yapmak istiyorsanız da açıköğretim sizin için büyük bir fırsat olacak.

Açıköğretim kimleri kapsar?

Bu sistem okula gidememiş, eğitimini yarıda bakmış tüm vatandaşları kapsamaktadır. Eğer ilkokul mezunuysanız açıköğretim ortaokuluna devam edebilir, lise, üniversite gibi basamakları tamamlayabilirsiniz. Ya da lise mezunusunuz ancak çeşitli nedenlerden dolayı üniversiteye gidemediniz veya çalışmanız gerektiği için örgün eğitime devam edemiyorsunuz işte bu noktada açıköğretim avantajından yararlanarak, okula gitmeden sadece sınavlara girerek üniversite mezunu olabilirsiniz.

 Açıköğretime nasıl başvurulur?

İlkokul, ortaokul ve lise MEB’e bağlıdır. Bu sebeple bu seviyedeki açıköğretim başvurularınızı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Mesleki Eğitim Merkezleri ya da Halk Eğitim Merkezleri’nden yapabilirsiniz. Kayıt esnasında nüfus cüzdanı, eğer ortaokul ya da liseye devam edecekseniz önceki diplomanız ve ufak bir kayıt ücreti istenmektedir. Kayıt işleminiz gerçekleştikten sonra da tüm ders kitapları size ücretsiz olarak verilmektedir.

Üniversiteler ise YÖK‘e bağlıdır. Eğer lise mezunuysanız ve açıköğretim den üniversite okumak istiyorsanız öncelikle tüm öğrencilerle birlikte YGS ‘ye girmeniz gerekmektedir. Burada barajı geçerseniz açıköğretim programları için tercih yapmaya hak kazanırsınız. Ayrıca LYS sınavına girmenize gerek yoktur. Bunun yanı sıra eğer meslek lisesinden mezunsanız sınavsız geçiş haklarınızı da araştırabilir ve bu doğrultuda tercih yapabilirsiniz.

Açıköğretim derslerine nasıl çalışır?

Açıköğretim kaydı esnasında size verilen ders kitapları ders çalışırken en faydalı kaynaklar olacaktır. Bu ders kitapları tüm ders içeriklerini detaylı ve örneklendirmeler şeklinde barındırır. Ayrıca konu sonlarında bulunan soru, boşluk doldurma, doğru- yanlış ve testler sayesinde de çalıştığınız konuları pekiştirebilirsiniz. Tüm bunları dikkatli bir şekilde yaparsanız sınavda mutlaka başarılı olursunuz. Eğer tek başına kitaplar yeterli gelmiyorsa her zaman yardımcımız olan internetten faydalanabilirsiniz. Öncelikle internet üzerinden çalışmak istediğiniz dersi ve sınıfı belirterek birçok konu anlatım videosuna ulaşabilirsiniz. Bunların yanı sıra önceki yıllarda çıkmış soruları da çözerek hem bilgilerinizi pekiştirmiş olur hem de gireceğiniz sınavların soru stilini kavramış olursunuz.


Üniversitelerde ise kaynak edinme sistemleri farklı olabilmektedir. Bazı okullarda özel hazırlanmış pdf’ler bulunur. Bazı okullarda ise ders videoları sisteme yüklenmektedir. Eğer bu imkânlara erişemiyorsanız yine internet üzerinden bölüm derslerinizle ilgili çeşitli konu anlatım videolarına da ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda açıköğretimden üniversite okuyacak kişiler tercih yapmadan önce tercih edecekleri okul ve bölüm hakkında araştırmalar yapmalıdır. Her üniversitede açıköğretim sistemi farklı olabilir. Bu sebeple üniversitelerin kaynak bilgileri, sınav merkezleri gibi tüm önemli detayları araştırmalı ve araştırmalarınız sonucunda kendinize en uygun bulduğunuz bölümü tercih etmelisiniz?