2020 YKS (TYT-AYT) Kaç Dakika Sürecek

Çıkmış Soru ve Cevaplar
Mayıs 13, 2020

2020 YKS (TYT-AYT) Kaç Dakika Sürecek

YKS Oturum Süreleri

Bu yazımızda sizlere YKS sınavı kapsamında olan TYT ve AYT sınavlarının kaç dakika süreceği hakkında bilgi paylaşacağız.
 

TYT Kaç Dakika Sürecek?

Yapılan açıklamalara göre adaylar öncelikle TYT yani Temel Yeterlilik Testine girecek. Bu oturumda 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler, 40 Matematik ve 20 Fen Bilimleri olmak üzere toplam 120 soru sorulacak. Adaylara bu 120 soruyu cevaplamaları için toplam 135 dakika süre verilecek. Yani soru başına ortalama 1,125 dk dakika düşüyor.

Dikkat

YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından yapılan açıklamaya göre; yaşanan üzücü durumlardan kaynaklı olarak ve sadece 2020 yılına özgü TYT sınav süresi 30 dakika uzatılarak 135 yerine 165 dakika yapılacak.

 

AYT Kaç Dakika Sürecek?

Ertesi gün yapılacak olan AYT sınavında 40 Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1, 40 Sosyal Bilimler-2, 40 Matematik ve 40 Fen Bilimleri olmak üzere toplam 160 soru sorulacak ve adaylar gitmek istedikleri bölümün puan türüne göre bu testleri çözecekler. Hangi puan türü kapsamında hangi testlerin çözülmesi gerektiğine dair detaylı bilgi için YKS (TYT-AYT) Puan Türleri adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

YÖK bu 160 soru için 180 dakika yani 3 saat çözüm süresi verileceğini belirtti. Sonuç olarak 2. oturum olan Alan testlerinin tamamı adaylara verilecek ve adaylar isterlerse bu 180 dakika içerisinde sadece kendi alanlarındaki testleri çözecekler veya farklı alanlardaki testleri çözebilecekler. Bu konuda YÖK tarafından paylaşılan tablo şu şekilde;

AYT Kaç Dakika Sürecek?

Buna göre adaylar için soru başına düşen süre, çözmek istedikleri test sayısına göre değişecek. Bu nedenle sınava girmeden önce tam olarak ne yapmak istediğinizi belirlemeli yani belli bir plan dahilinde hareket etmelisiniz. Aksi halde sınav esnasında aklınız karışabilir, bütün bir yıllık çalışmayı heba edebilirsiniz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver


2020 YKS (TYT-AYT) Kaç Dakika Sürecek

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sitemiz Yenileniyor. Bazı Dökümanlar çalışmayabilir. En kısa sürede ayarlanacaktır.
20 Haziran 2020
Üye Griiş Paneli

Üye OlŞifremi Unuttum