2017 Üniversite tercihleri başladı

Çıkmış Soru ve Cevaplar
Temmuz 28, 2017

2017 Üniversite tercihleri başladı


Bilgiyi Bizimle Paylaşan – Çıkmış Soru ve Cevaplar – Teşekkürler


26 Temmuz’da sona erecek LYS tercih dönemi başladı.

Üniversite tercih süreci bugün başladı. Üniversite adayları için tercih süreci bugün başladı. Tercih süreci 26 Temmuz gecesi saat 23.59’da son bulacak.

Adaylar Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) yerleştirme puanları ve başarı sıralarına göre tercihlerini yapacak.

ÜNİVERSİTE TERCİH SÜRECİ BUGÜN BAŞLADI

Üniversite tercih süreci adaylar için bugünden itibaren başlamış oldu. Tercihlerinizde 2017 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu kullanacaksınız. Bu kılavuzda programların karşısında kontenjanları ve geçen yılın başarı sıraları ile en düşük puanlarını göreceksiniz. Tercihlerinizi yaparken bu verileri dikkate alacaksınız. Programların karşısında yer alan sütunlardaki bilgileri incelemeniz ve buna göre tercih yapmanız gerekiyor.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNDE KAÇ PROGRAM SEÇEBİLİRSİNİZ?

Adayların üniversite tercihleri için 24 tercih hakkı var. Bunların tümünü doldurmak zorunda değilsiniz. İsterseniz 4 ya da 5 tercih yapabilirsiniz. Ancak açıkta kalmamak için 24 tercihinizi de doldurmanızı tavsiye ederiz. Bunu yaparken de yerleştiğiniz takdirde kayıt olmayacağınız programları listenize koymayın. Birçok aday kayıt olmazsa gelecek yıl puanının düşmeyeceğini sanıyor.Ancak bu yanlış. Yerleşmiş göründüğünüz için kayıt olmasanız da puanınız düşecek.

KİMLERİN TERCİH HAKKI VAR?

YGS puanları 150’nin altında olan adayların tercih yapma hakkı yok. LYS’de de 180 altında kalan adaylar da lisans programlarını tercih edemez. YGS’de herhangi bir puan türünde 150 ve üzerinde olan adaylar önlisans programlarını tercih edebilecek. Tablo-3’te yer alan ön lisans programlarını, 2017-YGS’de ilgili puan türünde 150 ve üzeri puan alanlar kullanacak.Tablo 4 içinde yer alan programları ise 2017-YGS/LYS’lerde ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar tercih edebilecek.

DEĞİŞİKLİKLERİ NE ZAMAN YAPACAKSINIZ?Tercihlerinizi ÖSYM’nin sitesinden bireysel olarak internet üzerinden yapacaksınız. Tercihlerinizle ilgili değişiklikleri tercih sürecinin son bulacağı 26 Temmuz saat 23.59’a kadar yapabilirsiniz. Bu tarihten sonra ise tercihlerinizi değiştiremezsiniz.

2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu

Ygs de yapılan değişiklikler buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Lys de yapılan değişiklikler buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

4 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları İçin Tıklayınız

Üniversite Taban Puanları İçin Tıklayınız

2 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları İçin Tıklayınız

LYS VE YGS Puanınızı Hesaplamak İçin Tıklayınız

Bölümler Hakkında Geniş Bilgi İçin Tıklayınız

TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ


Yemek Tarifi Sayfamız : TarifDergisi.Com


Facebook Sayfamıza Abone Olmayı Unutmayın >>> Tıkla

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sitemiz Yenileniyor. Bazı Dökümanlar çalışmayabilir. En kısa sürede ayarlanacaktır.
20 Haziran 2020
Üye Griiş Paneli

Üye OlŞifremi Unuttum