2017-2018 LYS Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı


2017-2018 LYS Biyoloji Konuları ve Soru DağılımıLYS fen bilimleri kapsamında yapılan biyoloji sınavı 17 Haziran 2017’de gerçekleşti. Sayısal bölüm mezunu veya yeni mezun olan öğrencilerin girdiği 2017 LYS Biyoloji konuları adayları fazla yormadı. Fizik ve Kimya sorularında yeteri kadar bunalan adaylar biyoloji sorularına geçtiklerinde az da olsa rahat bir nefes aldılar. Sadece renk körlüğü ile alakalı olan açık uçlu soru adayları biraz zorladı.

Özellikle tıp, diş hekimliği, Eczacılık gibi sağlıkla alakalı bölümleri tercih etmek isteyen adayların gerekli puanı alabilmesinde, biyoloji netleri büyük önem arzediyor. Bu yüzden diğer fen bilimleri dersleri ile birlikte biyoloji de oldukça önemli bir ders. Fizik ve Kimya ya göre biraz daha sözel görünen biyoloji her ne kadar yorumlama gibi görünse de bilgi ve konuları özümsemek sınavda adaylara yardım sağlıyor. Bu yüzden soruları çözerken soru köklerini anlayabilmek için hem yorumlayabilme gücü hem de o konu ile alakalı mevcut bilginin adaylarda bulunması gerekir. Bu yüzden sınava girecek olan adaylar bu önemli 2 noktayı dikkate almalı ve buna göre çalışmalılar. Ayrıca soruları anlayabilmek için okumanın önemini göz önünde bulundurmalıyız. Daha önceden okuma alışkanlığı kazanmak adayların sınav esnasında vakit kaybı yaşamamasına fayda sağlar. Bu yüzden her zaman belirtildiği gibi öğrencilerin bol bol kitap okuması gerekiyor.

Bu sene biyoloji sınavında 30 soru çıktı. 30 soru için adaylara 45 dakika zaman tanındı. Sınavda 29 soru çoktan seçmeli, 1 soru da açık uçlu şeklindeydi.

2017 LYS Biyoloji konuları ve soru dağılımı şu şekilde belirlendi.

Hücre: 1 soru

Hücre solunumu: 1 soru

Canlıların temel bileşenleri, Organik ve inorganik bileşikler: 1 soru

Canlılarda sindirim sistemi:1 soru

Protein sentezi: 1 soru

Genetik: 2 soru

Nükleik asitler: 2 soru

Sistemler endokrin sistem: 2 soru

Canlılarda üreme ve gelişme: 2 soru

Canlılarda sinir sistemi: 3 soru

Canlılarda dolaşım sistemi: 4 soru

Canlılarda boşaltım sistemi: 1 soru

Canlılarda iskelet ve kas sistemi: 1 soru

Bitki biyolojisi, bitkisel hormonlar: 1 soru

Fotosentez: 1 soru

 

Bitki biyolojisi, bitkilerde hareket: 1 soru

 

Bitki biyolojisi, bitkilerde taşıma: 1 soru

 

Beslenme ilişkileri: 1 soru

 

Genetik, popülasyon genetiği: 2 soru

 

 2017-2018 LYS Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı

%d blogcu bunu beğendi: