Detay Haberler
Ana Sayfa AÖF Aöf Haberler Sınava Girmezsem Ne Olur?

Sınava Girmezsem Ne Olur?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi öğrencileri, belirlenen sınav tarihlerinde sınav salonunda olmadıkları taktirde sınava girmemiş kabul edilir. Sınava girmeyen öğrenciler için uygulanacak olan yaptırımlar ise, öğrencinin sınıf geçme şartlarını zorlaştırıyor. Açıköğretim sınavına girmeyen öğrenciler, o dersten “0” almış kabul edilir ve ders geçme notu buna göre hesaplanır.

Eğer hem vize hem final sınavına girilmediyse, öğrenci o derslerden kalmış kabul edilir ve gelecek yıl aynı dönemde o ders tekrar alınır. Eğer öğrenci sadece vize sınavına girmemiş, final sınavına girecekse o dersten alınacak yüksek not ile ders geçme ihtimali bulunmaktadır. Eğer öğrenci vize sınavına girmiş fakat final sınavına giremeyecekse, o öğrencinin vize notu yetersiz kalacaktır ve öğrenci vize sınavından 100 alsa dahi dersten kalmış kabul edilir.

Vize Sınavı ile Final Sınavı Arasındaki Fark Nedir?
Vize sınavına girmemek ile Final sınavına girmemek arasında farkın olmasına yol açan sebep ise şudur. Ders geçme notu, vize sınavının %30’u, final sınavının ise %70’i ele alınarak hesaplanır. Vize sınavı bu nedenle tek başına dersi kurtaramazken, final sınavı tek başına yüksek alınabilecek bir not ile kurtarılabilmektedir. Bu nedenle iki sınav arasında, sınava girmeme konusunda önemli derecede fark bulunmaktadır.

Mazeret Kabulü Varmıdır?
Açıköğretim sınavına giremeyen öğrencilerin sınava girememe sebepleri ne olursa olsun, mazeret durumu söz konusu değildir. Sağlık veya yakınların vefat durumu bile olsa, açıköğretim sınavları sadece belirlenen tarihlerde yapılmakta ve sonrası için mazeret kabul edilmemektedir. Sağlık raporu da yine aynı şekilde geçerli değildir.

Sınava Girmezsem Bütün Yılım mı Yanıyor?
AÖF sınavına girmeyen öğrencilerin bütün yılı yanmamaktadır. Sadece, sınava girilmeyen dönem ve dersler etkilenir. Örneğin Güz döneminde sınava girmezseniz, bahar dönemi bundan kesinlikle etkilenmeyecektir. Yine aynı şekilde Bahar döneminde girmediğiniz sınavdan, Güz dönemi etkilenmez.

Açıköğretim sınavına girmeyen öğrencilerin, herhangi ek bir işlem yapmasına gerek yoktur. Dersten kalmış sayılan öğrenci, aynı şekilde kayıt yenileme dönemlerinde kaydını yenilemelidir. Kaldığı dersler ise bir sonraki yıl aynı dönemde alınır. Devam eden dönem içerisinde ise, o yıla ait başka dersler öğrenciye atanır.

Önerilen Sayfalar

Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim?

Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin kayıt yenileme ve ders ekle-sil dönemlerinde internet sayfasından işlem yapmaları gerekebilmektedir. Bu …

Çan Eğrisi Kalktı mı?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından yapılan ders geçme alt sınır notu değişikliği, beraberinde çan eğrisine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *

Powered by TR5 Online