açıköğretim - aöf sınav sonuçları - aöf gis - aöf sınav yerleri - aöf sonuçları
Ana Sayfa Haberler ALES sınavı öncesi detaylı bilgilendirme, ALES sonbahar

ALES sınavı öncesi detaylı bilgilendirme, ALES sonbahar

ALES sınavı öncesi detaylı bilgilendirme, ALES sonbahar dönemi sınavı öncesinde sınava girecek adaylar için detaylı bilgilendirme. Başvuruların ardından gözler ALES sınav tarihlerini çevrilmişti.

ALES sınavı öncesi detaylı bilgilendirme, ALES sonbahar dönemi sınavı öncesinde sınava girecek adaylar için detaylı bilgilendirme. Başvuruların ardından gözler ALES sınav tarihlerini çevrilmişti. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra lisans üstü eğitim görmek isteyenler ve yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek isteyenlerin bekledikleri 2015 Güz Dönemi ALES başvuruları 1-14 Ekim tarihleri arasında alındı. Başvuruların ardından adaylar ‘2015 ALES ne zaman gerçekleştirilecek? Sorularına yanıt aradı. ÖSYM’nin yayımladığı sınav takvimine göre ALES sınav tarihinin 22 Kasım’da olduğu öğrenildi. Biz de adayların sınav öncesi merak ettiği ALES’te dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?, ALES’te nasıl sorular çıkar? ALES’te en az kaç puan alınmalıdır? gibi soruları yanıtladık.

SONBAHAR DÖNEMİ ALES SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

1-14 Ekim 2015 tarihleri arasında alınan ALES 22 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilecek. Başvuru tarihlerini kaçıran adaylar için bir sonraki ALES sınavı 8 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirilecek. İlkbahar Dönemi ALES’in başvuruları ise Mart ayında alınacak.

ALES’E KİMLER BAŞVURABİLİR?

ALES, Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.Sınava; bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.

ALES KAÇTA BAŞLAYACAK, NE KADAR SÜRECEK?

ALES’te 40 soru Sayısal 1, sayısal ve 80 sözel bölümden oluşan testler uygulanacaktır. Sınav saat 09.30’da başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika (2,5 saat) olacaktır.

Hakkında Adem ASLAN

1998 yılından bu yana bilgisayar donanım - sistem yöneticiliği ve yazılım uzmanlığı yapmaktayım. Son dönemlerde gelişen Web programcılığında kurumsal firmalara destek olmak amaçlı Web programlama konularında yardımcı olmaktayım. Arada hobi olsun diye ek siteler ile uğraşmaktayım.

Önerilen Sayfalar

Ygs-Lys-Soru-cozumleri

2016 YGS Soruları ve Cevapları İndir Çözümleri ÖSYM

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) yapıldı. 2 milyon 178 bin 563 adayın katıldığı 2016 YGS soruları ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *

Powered by TR5 Online